Dnes vám přinášíme rozhovor s Mgr. Pavlou Těhníkovou, poradkyní naší rané péče pro Ústecký kraj. Pavla slouží od počátku jako spojka mezi stodůleckou základnou a severem a hodně času tak tráví na cestách za klientskými rodinami v regionech.
Vše začalo tím, že se na nás začalo obracet mnoho rodin z Ústeckého regionu s žádostí o službu. Tu jsme jim bohužel nemohli poskytnout, protože jsme neměli dostatečné personální kapacity a ani působnost v daném regionu. Proto jsme se rozhodli a v létě 2011 napsali projekt „Raná péče v Ústeckém kraji,“ který nám podpořila Nadace Sirius. Jednalo se o dlouhodobý projekt na 3 roky s cílem zavést službu raná péče do kraje, kde dosud nebyla pro rodiny s dětmi s postižením dostupná. Jelikož jsme byli v regionu poměrně nová služba a ještě k tomu se sídlem v Praze, byli jsme tak trochu podezřelí. Projekt nám umožnil zřídit v kraji detašované pracoviště (zvolili jsme právě Děčín) a také hlavně přijmout novou kolegyni, která má tento region na starosti. Tím jsme začali jako služba dostávat konkrétnější podobu. Nejen s novou kolegyní pro Ústecký kraj jsme si dali velmi záležet na tom, abychom osobně navázali spolupráci s místními odborníky (lékaři) a zapojili se do komunitního plánování. Toto úsilí se nám velmi dobře vrátilo a myslím, že díky tomu máme dobrou pozici v regionu.
Jak jsem se již zmínila, když jsme začínali v novém regionu, dali jsme si velmi záležet na tom, abychom navázali spolupráci s místními odborníky. Osobně jsme navštívili neurology, psychology, velké nemocnice a oddělení novorozenecké JIP v regionu. Také jsme se účastnili komunitního plánování na III. obcích a navštívili sociální odbory na Městských úřadech a Úřady práce. Nejčastěji se ale rodiče dozvídají o naší službě z internetu a právě od těchto odborníků.
To je velmi různé, ale myslím, že platí pravidlo, že se snažíme o časovou a finanční efektivnost našich cest. Tedy pokud jedeme do vzdálenějších míst, snažíme se mít více konzultací v jednom místě. Například pokud vyjíždím já na sever, tak vyjíždím kolem 7h z Prahy, abych v 9h byla v Děčíně na konzultaci. Kolem poledne se zastavím v kanceláři v Děčíně, kde s kolegyní Bárou zajdeme na pracovní oběd. Pro kolegyni Báru Jirákovou funguji jako spojka mezi „centrálou“ v Praze a jako podpora, aby na region nebyla úplně sama. A to jak prakticky (v počtu klientských rodin), tak i tzv. „hlavou“ (sdílíme aktuální dění v regionu a řešíme provozní záležitosti).
Poté se vracíme zpět do kanceláře nebo rovnou pokračuji na další konzultaci/ce a do Prahy se obvykle vracím kolem 19h až 20h večer. V Ústeckém kraji mám jen část svého pracovního úvazku, takže mi takto dlouhé dny vyjdou zhruba 2x do měsíce.
Ano a to různým způsobem. Myslím, že dobře se to povedlo právě v Děčíně, kde rodiny měly velkou potřebu se vídat a začít něco společně vytvářet pro svoje děti a tak před třemi lety zde vznikla silná rodičovská skupina, která založila kroužek Krůčky pro svoje hendikepované děti. Na začátku bylo 5 až 6 pravidelných účastníků kroužku, dnes chodí na kroužek přes 20 rodičů se svými dětmi.
Řekla bych, že se jedná především o rovinu informativní. Víme o sobě navzájem a předáváme na sebe potřebné kontakty. Aktivně se účastníme komunitního plánování v Děčíně a pak se nám velmi daří spolupráce s odborníky (neuroložkami a psycholožkami) v regionu.
Řekla bych, že hnacím motorem je samotná práce. Je to tím, s jakými lidmi pracuji – klientské rodiny a především výborný pracovní tým, který mám jako oporu za svými zády.
Připravila Adéla Muchová